Rewolucja na rynku fotowoltaiki. Czy inwertery hybrydowe wkrótce zmienią zasady gry?

 • Udostępnij:

Era inwerterów hybrydowych nadchodzi


Świadomość ekologiczna w Polsce rośnie tak samo jak potrzeba redukcji kosztów energii. Nikogo zatem nie dziwi to, że rynek fotowoltaiki w Polsce dynamicznie się rozwija. Pomimo pandemii i zmieniającego się wsparcia rządowego liczba instalacji PV stale wzrasta. To sprawia, że instalatorzy chcą rozwijać swoje kompetencje i są otwarci na nowe technologie podbijające rynek USA i Europy Zachodniej. Wśród nich są inwertery hybrydowe, które już wkrótce mogą zrewolucjonizować polską branżę PV i otworzyć przed nią nowe możliwości. Jak wykorzystać ten trend, by zdobyć nowych klientów i wyprzedzić konkurencję? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Globalny trend, na którym możesz zyskać


Na globalnym rynku fotowoltaiki USA i Europa Zachodnia wyznaczają trendy, a ich obserwacja nie pozostawia wątpliwości – wykorzystanie inwerterów hybrydowych wkrótce wzrośnie również w Polsce. W USA liczba instalacji solarnych zwiększa się rok do roku, a integracja z magazynami energii staje się standardem. Europa Zachodnia, na czele z Niemcami, adaptuje hybrydowe rozwiązania, widząc w nich przyszłość energetyki odnawialnej.

W 2022 r. wzrost sprzedaży inwerterów hybrydowych przekroczył 80%, co potwierdza globalny trend ku bardziej inteligentnym i zintegrowanym systemom fotowoltaicznym. Z tego powodu właśnie teraz jest idealny moment na to, by wprowadzić je do swojej oferty, zanim zrobią to inni.

Jak działają inwertery hybrydowe?

                                                                                                                                                          Wszystko naturalnie zaczyna się w panelach solarnych, gdzie fotony z promieni słonecznych oddziałują na elektrony krzemu. W wyniku zachodzących w nich procesów powstaje napięcie, które inwerter fotowoltaiczny hybrydowy może przetworzyć i dostarczyć do gniazdek albo zasilić nim magazyny energii. To z nich później – gdy m.in. nasłonecznienie jest zbyt małe – pobiera ją, przetwarza na prąd zmienny i znów dostarcza do urządzeń w domu lub w firmie. Właśnie dlatego falownik tego typu rewelacyjnie sprawdza się zarówno w instalacjach off-grid, jak i on-grid, gwarantując pełną stabilność pracy, gdy np. dochodzi do awarii sieci energetycznej.

Korzyści inwerterów hybrydowych dla użytkowników końcowych


Inwertery hybrydowe podbijają zachodni rynek nie bez powodu. Ta nowa technologia przynosi szereg korzyści dla osób, które zdecydują się na ich wykorzystanie w swojej instalacji fotowoltaicznej. Oto najważniejsze zalety falowników hybrydowych, o których powinieneś poinformować swoich klientów. Gwarantujemy, że nie przejdą obok nich obojętnie.

 • Zwiększona efektywność. Inwertery hybrydowe są tak zoptymalizowane, by zwiększać wykorzystanie wyprodukowanej energii słonecznej.
 • Niezawodność. Jeśli Twój klient ma zintegrowany system zarządzania energią, inwertery hybrydowe zapewnią mu lepszą stabilność i pomogą uchronić się przed przerwami w dostawie prądu.
 • Magazynowanie energii. Użytkownicy inwerterów hybrydowych mogą przechowywać nadwyżki energii na potrzeby nocne lub awaryjne, zmniejszając zależność od sieci.
 • Optymalizacja kosztów. Technologia ta pozwala na automatyczne przełączanie między energią słoneczną a magazynowaną. Dzięki temu można minimalizować koszty zakupu energii z sieci.
 • Elastyczność. Systemy hybrydowe pozwalają na łatwe skalowanie, co umożliwia dodawanie akumulatorów zgodnie z rosnącymi potrzebami energetycznymi.
 • Samowystarczalność. Wykorzystanie hybrydy zwiększa niezależność od dostawców sieciowych, dając użytkownikom kontrolę nad własnym zużyciem energetycznym.
 • Wsparcie dla technologii przyszłości. Inwertery hybrydowe są kompatybilne z nowoczesnymi technologiami, jak np. elektryczne pojazdy.
 • Ochrona środowiska. Wybierając tę technologię, zmniejszamy emisję dwutlenku węgla, bo maksymalnie wykorzystujemy odnawialne źródła energii.
 • Zdalne zarządzanie. Falowniki hybrydowe można monitorować i zarządzać przez aplikacje mobilne. To daje użytkownikom pełną kontrolę nad energią w każdym momencie.

Gdzie można wykorzystać magazyny energii?


Inwertery hybrydowe nie tylko odpowiadają na aktualne potrzeby rynku i użytkowników, ale także mają wszechstronne zastosowanie. Zobacz, gdzie można je zamontować i jakie efekty to przyniesie:

 • Domy prywatne. Ich zastosowanie na prywatnych posesjach zabezpiecza przed blackoutami na wypadek awarii prądu, pomaga obniżyć rachunki za prąd, a także wykorzystać energię słoneczną również po zachodzie słońca.
 • Przedsiębiorstwa. W tym przypadku kumulacja energii pozwala zachować ciągłość pracy maszyn i urządzeń niezależnie od zaników w dostawie prądu. Umożliwia również sprzedaż nadwyżek energii do sieci.
 • Gospodarstwa rolne. Dla rolników duże znaczenie będzie miała nieprzerwana praca systemów nawadniających i wentylacyjnych, co jest kluczowe dla utrzymania produkcji rolnej.
 • Sektor publiczny. Szkoły i szpitale mogą korzystać z magazynów energii, aby zapewnić ciągłość działania krytycznych systemów.

Dlaczego inwertery hybrydowe są przyszłością biznesu instalatorów PV?


Jeśli jesteś instalatorem systemów fotowoltaicznych, stoi przed Tobą okazja na zwiększenie swoich dochodów i rozbudowanie oferty o nowoczesne inwertery hybrydowe. Wykorzystaj ten moment na przyswajanie wiedzy na temat tych zaawansowanych technologii – w ten sposób zaspokoisz potrzeby coraz bardziej świadomych klientów, którzy szukają efektywnych i niezawodnych rozwiązań energetycznych.

Jako Marsun bardzo dobrze rozumiemy te zmiany, dlatego zaledwie w ciągu 2 lat staliśmy się liderem w branży PV. W tym przełomowym momencie uruchomiliśmy program partnerski dla instalatorów. Jeśli zdecydujesz się do niego dołączyć, płynnie przejdziesz z tradycyjnych systemów na innowacyjne rozwiązania hybrydowe.

Przyszłość należy do adaptujących — jak przygotować swoją firmę na zmiany?


Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja oferta montażu paneli PV wciąż będzie konkurencyjna, adaptacja do zmieniającego się rynku fotowoltaicznego jest nieunikniona. Jak możesz przygotować swoją działalność na wprowadzenie technologii hybrydowej? Podejmij konkretne kroki. Oto one:

 • Edukacja. Na początku powinieneś nauczyć się jak najwięcej na temat inwerterów hybrydowych — jak działają, jak się je instaluje oraz jakie korzyści oferują użytkownikom końcowym. Bez tego nie zachęcisz swoich klientów do wyboru tego rozwiązania, bo po prostu nie będą o nim wiedzieć.
 • Analiza potrzeb. Następnie powinieneś ocenić wymagania i oczekiwania swoich klientów, aby określić, jak inwertery hybrydowe mogą sprostać tym potrzebom.
 • Aktualizacja oferty. Włączenie inwerterów hybrydowych do portfolio swoich usług pozwoli Ci zaoferować kompleksowe i przyszłościowe rozwiązania, o których Twoi konkurenci mogą jeszcze nie mieć pojęcia.
 • Wsparcie techniczne. Bieżące wsparcie techniczne jest kluczowe, ponieważ bez tego nie będziesz w stanie realizować usług na najwyższym poziomie. Dlatego dołącz do programu partnerskiego Marsun, a zapewnimy Ci nie tylko sprzęt, ale i pomoc techniczną.
 • Networking i współpraca. Dzięki budowaniu relacji z innymi firmami w branży będziesz mógł wymienić się doświadczeniami i jeszcze lepiej zrozumieć trendy rynkowe.
 • Innowacje i rozwój. Jeśli nie chcesz zostać w tyle za konkurencją, musisz być otwarty na ciągłe innowacje. Wiąże się to nie tylko z adaptowaniem nowych technologii, ale także rozwijaniem wewnętrznych procesów.

Podsumowanie


Jak widać, przemiany na rynku PV w Polsce odzwierciedlają globalne trendy w tym sektorze – zwrot w stronę większej efektywności energetycznej i dążenie do samowystarczalności. Inwertery hybrydowe będą pełnić kluczową rolę w tej transformacji, umożliwiając nie tylko bezpośrednie zużycie energii wytwarzanej przez panele słoneczne, ale i jej magazynowanie na potrzeby przyszłego wykorzystania. Dlatego już teraz przygotuj się na zmiany na polskim rynku i zaoferuj swoim klientom inwertery hybrydowe, zanim zrobi to konkurencja.